نصيحت كردن ایران آمریکا یونسکو اسرائیل

نصيحت كردن: ایران آمریکا یونسکو اسرائیل قطعنامه واشنگتن اسرائیل واشنگتن پست شورای حقوق بشر

گت بلاگز اخبار بین الملل آمریکا از شورای حقوق بشر شرکت ملل خارج شد

دولت دونالد ترامپ اعلام کرده است که آمریکا از شورای حقوق بشر شرکت ملل متحد، خارج می شود. آمریکا این نهاد را به ریاکاری، بی اعتنایی به نقض حقوق بشر در بعضی کشوره

آمریکا از شورای حقوق بشر شرکت ملل خارج شد

آمریکا از شورای حقوق بشر شرکت ملل خارج شد

عبارات مهم : ایران

دولت دونالد ترامپ اعلام کرده است که آمریکا از شورای حقوق بشر شرکت ملل متحد، خارج می شود. آمریکا این نهاد را به ریاکاری، بی اعتنایی به نقض حقوق بشر در بعضی کشورها از جمله کشور عزیزمان ایران و اتخاذ مواضع مغرضانه علیه اسرائیل متهم کرده است.

به گزارش گزینش ، نیکی هیلی، نماینده آمریکا در شرکت ملل متحد، سه شنبه (۱۹ ژوئن) این تصمیم را در یک کنفرانس خبری در واشنگتن اعلام کرد. مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا، حین اعلام این خبر در کنار هیلی ایستاده بود.

او ادعا کرد: “وقتی که شورای به اصطلاح حقوق بشر نمی تواند به نقض شدید (حقوق بشر) در ونزوئلا و کشور عزیزمان ایران پیگیری بکند و جمهوری دموکراتیک کنگو را به عنوان یک عضو می پذیرد، ارزش اسم خود را از دست می دهد.”

نیکی هیلی همچنین شورای حقوق بشر را به “خصومت تمام نشدنی” با اسرائیل متهم کرد و گفت این نهاد در سال میلادی جاری پنج قطعنامه علیه اسرائیل تصویب کرده است “بیش از پنج برابر تعداد قطعنامه هایی که در مجموع علیه کره شمالی، کشور عزیزمان ایران و سوریه به تصویب رسانده است.”

سخنگوی آنتونیو گوترش، دبیرکل شرکت ملل متحد، در تصویر العمل به این تصمیم طی بیانیه ای گفته است: “دبیرکل بسیار ترجیح می داد که ایالات متحده در شورای حقوق بشر باقی می ماند. ساختار حقوق بشر شرکت ملل متحد در ترویج و دفاع از حقوق بشر در سراسر دنیا نقش مهمی ایفا می کند.”

هیلی حدود دو هفته پیش در نشست دوره ای شورای حقوق بشر در ژنو سوئیس گفته بود که این نهاد باید “گرایش ضد اسرائیلی خود را کنار بگذارد.” او اعلام کرد که دولت آقای ترامپ نقش و همکاری آمریکا در شورای یاد شده است را “مورد بررسی دقیق” قرار داده است.

او منشتر شدن مقاله ای در روزنامه واشنگتن پست هم هشدار داده بود که شورای حقوق بشر “به خاطر خودداری از محکومیت نقض فاحش حقوق بشر در ونزوئلا، کوبا و کشور عزیزمان ایران اعتبار خود را از دست داده است.”

او افزود: “نمی توان پذیرفت که شورای حقوق بشر هنوز حتی یک مصوبه نیز علیه کارها دولت ونزوئلا صادر نکرده درحالی که از ماه مارس تا کنون، پنج قطعنامه مغرضانه علیه اسرائیل در این شورا به تصویب رسیده هست. اگر قرار است این شورا اعتباری داشته باشد، مورد نیاز است که یکسونگری مزمن خود علیه اسرائیل را کنار بگذارد”.

شورای حقوق بشر که ۴۷ عضو دارد، هر سال سه یک بار نشست عمومی تشکیل می دهد و نشست کنونی تا ٢٣ ژوئن ادامه خواهد داشت؛ قرار است روز ١٩ ژوئن، اوضاع فلسطینیان در سرزمین های اشغالی مورد بررسی قرار گیرد. طبق مصوبات قبلی، شورای حقوق بشر ملزم است در تمامی نشست های خود اختلاف اسرائیل و فلسطینیان را مورد بررسی قرار دهد.

رعد الحسین، کمیسیونر عالی حقوق بشر شرکت ملل متحد اخیرا گفته بود که “مردم فلسطین نیم قرن است که زیر اشغال نظامی زندگی می کنند”. او افزود که اسرائیلی ها نیز حق دارند در امنیت و بدون وحشت از خشونت زندگی کنند و افزود: “نتیجه ادامه اشغال، محکوم بودن مردم در هر دو طرف به تحمل زحمت زیاد است.”

رابطه پر فراز و نشیب
آمریکا و شورای حقوق بشر شرکت ملل متحد رابطه پر فراز و نشیبی داشته اند.

ایالات متحده در دوران ریاست جمهوری جورج بوش (پسر) شورای حقوق بشر را تحریم کرد، به این علت که اعتقاد بود که این نهاد کشورهایی با کارنامه ضعیف حقوق بشری را به عضویت می پذیرد.

اما دولت باراک اوباما در ماه مه سال ۲۰۰۹ میلادی با تجدید نظر در موضع واشنگتن، به عضویت شورای حقوق بشر درآمد.

دولت ترامپ سال گذشته در اعتراض به آنچه “جانبداری ضداسرائیلی” خواند، از شرکت علمی، فرهنگی و تربیتی ملل متحد (یونسکو) هم خارج شد.

اسرائیل نیز کمی بعد از اعلام تصمیم آمریکا، از یونسکو خارج شد. اسرائیل در چند سال اخیر یونسکو را متهم کرده است که هویت یهودی مناطقی مثل بیت المقدس و الخلیل را نادیده می گیرد.

واژه های کلیدی: ایران | آمریکا | یونسکو | اسرائیل | قطعنامه | واشنگتن | اسرائیل | واشنگتن پست | شورای حقوق بشر

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog